איך הגיע אתר הטורנטים קיקאס לשווי של 54 מיליון דולר?

חקירת הרשויות הפדרליות בארה"ב את פעילות אתר הטורנטים הגדול בעולם Kickass Torrents (קיקאס) והמעצר בפולין של מפעילו מספקים הצצה לסכומים האדירים שמגלגלת תעשיית ההורדות הפיראטיות

קיקאס

לאתרי הורדות ושיתוף קבצים יש לרוב תדמית מאוד מובהקות – כזו של גורמים שלוחמים נגד העריצות של ברוני זכויות היוצרים, ומגינים בחירוף נפש על זכותם של גולשים לגשת בחופשיות למידע, כל מידע, ללא מגבלות של מערכות ניהול זכויות קניין (נז"ק) או שיקולי הפצה גיאוגרפיים.

מי שקצת מעורה בתחום, יודע טוב מאוד שהתדמית הזו היא בעיקר אחיזת עיניים. כמות הפרסומות והנוזקות שיש בחלק מהאתרים די בה כדי להבהיר גם לגולש הממוצע שלא מדובר בגופים פילנטרופיים שפועלים ממניעים אידיאולוגיים בלבד. עכשיו גם מגיעה חקירה של רשויות החוק בארה"ב שחושפת עד כמה אחיזת העיניים הזו מוטעית, ושלמעשה מדובר בחברות ענק שמגלגלות סכומים אדירים של עשרות מיליוני דולרים בשנה.

החקירה, שפרטיה פורסמו לקראת סוף השבוע שעבר, התמקדה ב-KickassTorrents (או קיקאס בקיצור), אתר שיתוף הטורנטים הגדול בעולם. או, ליתר דיוק, אתר שיתוף הטורנטים הגדול בעולם לשעבר, שכן בלילה שבין רביעי לחמישי השתלטו הרשויות בארה"ב על הדומיינים של האתר וסגרו את פעילותו. במקביל המייסד והבעלים, תושב קייב בן 30 בשם ארטם ואולין (שפעל באתר תחת הכינוי tirm), נעצר בפולין משם הוא צפוי להיות מוסגר לארה"ב.

בניגוד למקרים אחרים, ובראשם החקירה לאיתור זהותו של מפעיל אתר הסחר בסמים Silk Road, במקרה זה לא התקשרו החוקרים לאתר את זהותו של tirm ולקשור אותה לוואולין, שכן זה לא טרח לנקוט אמצעי זהירות מינימליים על מנת להסתיר אותה. עד כמה התרשל ואולין בשמירה על זהותו? לאורך השנים, דומיינים שונים של קיקאס היו רשומים על שמו שלו – ומידע זה היווה את קצה החוט הראשוני בחקירה המשותפת של מס הכנסה והמחלקה לביטחון המולדת.

בנוסף, ואולין התחבר לחשבון הפייסבוק הרשמי של קיקאס מאותה כתובת IP שבה השתמש על מנת לבצע רכישות באייטיונז, שם היה חשבון המשתמש שלו tirm@me.com – כתובת אימייל שבה השתמש גם לצורך ניהול האתר ושליחת הוראות לעובדיו. לא ברור האם ואולין היה טיפוס רשלן, או שפשוט סבר שמקום מושבו במזרח אירופה מספק לו מעטה הגנה כלשהו. כך או כך, הרשויות לא התקשו לחבר את הרמזים השונים ולאסוף ראיות שמצביעות על הקשר של ואולין לקיקאס.

קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים. 470 אלף הורדות
קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים. 470 אלף הורדות

דגש מיוחד ניתן בתלונה לסרטים שהועלו לאתר תוך כדי הפצתם בקולנוע. אלו כוללים שוברי קופות עדכניים כמו באטמן נגד סופרמן, שהורד 532 אלף פעמים, וקפטן אמריקה: מלחמת אזרחים, שהורד 470 אלף פעמים. שוברי קופות אחרים, שלפי התלונה הורדו גם הם מאות אלפי פעמים, כולל את היום השלישי: התחדשות, אקס-מן: אפוקליפסיה ומחפשים את דורי.

ואולם, החלק המעניין ביותר בחקירה הוא זה שחשף את היקף הכנסותיו. כמו אתרים רבים מסוגו, גם קיקאס מתפרנס מהצגת פרסומות. במס הכנסה החליטו לנצל את אפיק זה כדלת כניסה לעולם הפיננסים של האתר, ובנובמבר 2015 שלח סוכן מיוחד פנייה באימייל לקיקאס, בה ביקש לפרסם אתר (מזויף) שמקדם תוכנית ללימודים בארה"ב.

אחרי מספר התכתבויות סיכמו הצדדים על קמפיין פרסום בן חמישה ימים בעלות של 300 דולר ליום, ולסוכן הועברו פרטי חשבון בנק בלטביה אליו יש להעביר את התשלום. אחרי שהעביר את פרטי החשבון אף שלח נציג האתר בקשה: "אתה יכול לוודא בבקשה שאתה לא מזכיר את קיקאס בשום מקום?".

1,500 הדולרים לקמפיין  הועברו במרץ 2016, וב-14 בחודש עליה הקמפיין המדובר, בדמות קישור שהבטיח הורדה מהירה של הקובץ המבוקש, אך שלמעשה הפנה לאתר המזויף (במה שנראה כמו בדיחה של פקידי שומה, לתצהיר מלווה צילום מסך של ההפניה המדוברת בעמוד להורדת הסרט דדפול). התנהלות זו הספיקה על מנת לבקש ולקבל את פרטי חשבון הבנק המלאים.

הפרסומת שסוכני מס הכנסה רכשו ב קיקאס
הפרסומת שסוכני מס הכנסה רכשו בקיקאס

קודם לכן, המידע על היקף ההכנסות של קיקאס, ואתרי טורנטים בכלל, התבסס בעיקר על הערכות ונתונים משניים. אתר siteprice.org, למשל, העריך את ההכנסות השנתיות של האתר בקצת פחות מ-17 מיליון דולר ואת שוויו בכ-54.6 מיליון דולר. ב-2013, מומחה שהעיד בפני בית משפט בבריטניה העריך שההכנסה השנתית של האתר נעה בין 12.5 מיליון ל-22.4 מיליון דולר.

כעת, התקבלה לראשונה תמונה מפורטת של ההכנסות המרשימות של קיקאס. לפי נתוני חשבון הבנק בלטביה, בין אוגוסט 2015 למרץ 2016 הופקדו בו כ-28.4 מיליון יורו (31.3 מיליון דולר).

לפי החוקרים, חלק ניכר מהפקדות אלו הן תשלומים בעבור הצגת פרסומות באתר. בין הבולטים שבהם נמנת הפקדה בסך 199,828 יורו מחברת הפרסום המקוון ההולנדית Adperium, ו-15 הפקדות שונות בסך כולל של 110,125 יורו מחברת האדטק MGID, שמפעילה אקסג'יינג' פרסומות.

אתרים כמו קיקאס זקוקים כמובן למקור הכנסות כלשהו כדי לממן את פעילותם. יש שרתים לתחזק, תכנים לנהל, מפתחים ועובדים אחרים שצריך לשלם את משכורתם (לפי החקירה, באתר הועסקו כמה עשרות עובדים). אבל ההכנסות הגדולות מצביעות גם על פוטנציאל רווחים אדיר. מספרים אלו הם ראיה לכך שוואולין הוא לא איזה אידיאולוג לוחם חופש, אלא איש עסקים ממולח שהקים עסק מסחרי מכניס מאוד, שככל הנראה הפך אותו למולטי-מיליונר, מייצג מובהק של ה-1%.

והוא לא לבד. פיירטביי הוא עסק רווחי מאוד, וזה הסבר טוב יותר להמשך פעילותו, חרף מתקפות קבועות מצד רשויות חוק במדינות השונות, מאשר להט אידיאולוגי. ויש עוד מספר גדול של אתרי טורנטים, הורדות וסטרימינג לא חוקיים שמתפרנסים יפה מהצגת פרסומות. פחות משמדובר בתנועה אידאליסטית, מדובר בתעשייה מסחרית משגשגת.

וזו, כנראה, הסיבה האמיתית שלבעלי זכויות היוצרים אין שום סיכוי לעצור את פעילות האתרים האלו. הם אולי יצליחו להוריד אתר פה אתר שם, לעצור כמה מפעילים ולייצר כותרות בתקשורת. אבל לחלל שייווצר ייכנסו מהר מאוד יזמים זריזים שמחפשים את הרווח המהיר. החכמים יותר ישתמשו בדרכים מתוחכמות על מנת להסתיר את זהותם ולהקשות על איתורם, אבל הם עדיין יהיו שם, ויציעו לגולשים הרעבים את כל התכנים שהם מבקשים.

17 שנים אחרי שנפסטר עלה לאוויר, רק עיוורון בלתי-מוסבר מונע מבעלי זכויות היוצרים ורשויות החוק להבין שאין מאבק משפטי שיכול לעצור את תופעת שיתוף הקבצים הפיראטיים, שבעיני חלק ניכר מהציבור לא נתפסת כפסולה מוסרית. הם לא יעצרו אותה אם יתבעו את מפעילי האתרים, ולא יקדמו את מטרתם אם יגררו את המשתמשים לבית המשפט.

נטפליקס. הדרך היחידה להילחם באתרים פיראטיים
נטפליקס. הדרך היחידה להילחם באתרים פיראטיים

הדרך היחידה לצמצם תופעה זו היא להציע שירותים מקוונים, נטולי מגבלות ועם תמחור שפוי, שיאפשרו צריכה מהירה ונוחה של סרטים, סדרות ושירים. לשירותים כמו נטפליקס היתה השפעה מוחשית על היקף שיתוף הקבצים הפיראטיים במקומות שבהם הצליחו לבסס פעילות משמעותית עם מגוון רחב של תכנים.

רק הרחבה של התכנים המוצעים ושל תפוצתם הגיאוגרפית תביא להישגים כאלו גם במקומות נוספים. המשך המלחמה באמצעים הנוכחיים לא יניב שום הישגים משמעותיים, אפילו לא לטווח הקצר. ולראיה: קיקאס חזר לאוויר כבר במהלך סוף השבוע, וממשיך לפעול במלוא המרץ.

(התפרסם בגרסה שונה מעט גם בכלכליסט)

השאר תגובה