כל אנשי ויקיפדיה, הסבר חלופי – תגובה לאקטיביסמוס

החבר'ה באקטיביסמוס העלו אמש פוסט שמגלה כי מכתובות IP המשוייכות לממשלת ישראל בוצעו שלל עריכות בערכים שונים בוויקיפדיה, ומעלה בין השאר את הטענה כי ייתכן ומדובר בקמפיין מכוון מצד מערך ההסברה, או לחילופין עבודה מרוכזת של עוזרים פרלנטריים שונים, לעריכה פוליטית של ערכים בוויקיפדיה. הפוסט עצמו מאוזן מאוד, אך בתגובות לו ובטוויטר כבר החלו ההשתלחויות הרגילות נגד ממשל נתניהו. מומלץ לקרוא את הפוסט המקורי, לפני שממשיכים הלאה.

אני מכיר את הסיפור הזה לא מהיום, ובמסגרת עבודתי ככתב טכנולוגיה בכלכליסט בחנתי בסיוע אקטיביסמוס היבטים אחרים שלו, שלא זה המקום להיכנס אליהם (שכן תוצאות הבדיקה עד עתה אינן חד-משמעיות). עם זאת, על סמך היכרותי עם הנושא אני רוצה לציין שתי עובדות שלא הופיעו בפוסט באקטיביסמוס, ולהציע הסבר חלופי לטענות שהם מעלים שם. חלק מהטיעונים כאן העלתי בתגובות באקטיביסמוס.

ראשית, העובדות:

1) כותבי הפוסט מציינים שבדקו שמונה כתובות IP בלבד. למעשה, אלו הן כל כתובות ה-IP שמוקצות לגופי מדינה. עדכון 15:22: עורך התחקיר באקטיביסמוס עדכן אותי שזוהו כבר 16 כתובות IP של ממשלת ישראל. המספר שמונה נמסר לי על ידי גורם אמין בממשל, שכנראה שגה.

2) שמונה כתובות אלו משמשות את כל המשתמשים במחשבים הניצבים במשרדי ממשלה, בכנסת, ביחידות הסמך, ברשויות ובשאר הגופים – עובדי מדינה ועובדי קבלן כאחד. מדובר, בסך הכול, בכ-60 אלף איש. זוהי קבוצה גדולה והטרוגנית מאוד, שעליה נמנים אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית – מהשמאל הקיצוני ועד הימין הקיצוני.

מה בדיוק שינו שם?

בפוסט באקטיביסמוס מובאים ערכים לדוגמה בהם בוצעו עריכות שמקורן בכתובות IP ממשלתיות. ואולם, לא הוצגה בדיקה מקיפה של מהות העריכות אלו. הנה הבדיקה שלי (מטבע הדברים, יכולתי לבדוק בעצמי רק ערכים בעברית ובאנגלית):

העריכות על דפני ליף (12): ללא ספק, עריכות בעלות אג'נדה אנטי-ליפית קיצונית שתואמת את הקו של ממשל נתניהו. ואולם, חשוב לשים לב, לא מדובר כאן בשינוי הערך עצמו אלא בשתי תגובות בעמוד השיחה, מתוך מאות רבות של תגובות ודיונים בנושא. לא בדיוק מהלך בוטה של שינוי ערך בצורה פוליטית.

בערך על הפלאשמורה: תגובה גזענית דוחה. אין ראיה שמדובר בעמדה שמייצגת את ממשל נתניהו. ושוב, מדובר בתגובה בדף השיחה בלבד, ולא שינוי בערך.

בערך על שלום עכשיו: כמה שינויים סמנטיים, ובהמשך פסקאות חריפות המבקרות את דרישת שלום עכשיו להרוס מבנים בהתנחלויות שנבנו בניגוד לחוק. בהחלט, עמדה שנראית כתואמת את ממשל נתניהו; אך באותה מידה יכולה להיות עמדתו של עובד מדינה איש ימין, אולי אף מתנחל.

הערכים על אביגדור ליברמן (עברית ואנגלית), ישראל ביתנו (עמוד שיחה בלבד) ואלכס מילר: עריכה שנראית כמגמתית, לטובת ישראל ביתנו ושני הח"כים מהמפלגה. ואולם, במקרה זה סביר יותר שהמקור הוא אנשי ישראל ביתנו או עוזרי הח"כים (במיוחד במקרה של מילר – מה עניין למערך ההסברה לפאר איזה ח"כ זניח?).

בערך על הסכמי אוסלו: במשפט "קבלת ההסכמים על ידי שני העמים" הוחלפה המילה האחרונה במילה "צדדים". כן, שינוי שתואם את מדיניות ממשל נתניהו, אבל יחסית שולי ולא מגיע לכדי שכתוב גורף.

בערך על עובדים זרים: תגובה אחת בעמוד השיחה בשאלת האובייקטיביות של הערך.

בערך באנגלית על דב חנין: עריכה נייטרלית מבחינה פוליטית, לדעתי, של הסרת פסקה.

ועכשיו, לשינויים המעניינים באמת:

בערך על חאג' אמין אל-חוסייני (המופתי הגדול בתקופה שבין מלחמות העולם): הוסרה פסקה הקושרת בין משנת המופתי לאידאולוגיה של אל-קעידה. לא בדיוק עריכה ברוח ממשל נתניהו.

בערך יהדות חרדית: במשפט "'יהדות חרדית' היא זרם ביהדות" הוחלפה המילה "זרם" במילים "הזרם האוטנטי". ערך זה לא מתייחס לכלל היהדות האורתודוקסית, ולפיכך מנוסח זה משתמע כי חובשי הכיפה הסרוגה – בעלי ברית טבעיים של הימין ושל נתניהו – אינם זרם אותנטי ביהדות.

בנוסף, טוען אחד המגיבים בפוסט המקורי, בערך בערבית על ערביי 48, הוסף לעזמי בשארה התואר "הוגה"; ובערך בערבית על כפרים שתושביהם גורשו במשפט "כפר בפלסטין/ישראל" הוסרה המילה ישראל. לא בדיוק עריכה ברוח מערך ההסברה של נתניהו, בלשון ההמעטה.

סיכום ומסקנות

רק בארבעה ערכים מתוך ה-14 שיכולתי לבדוק ניתן לזהות עריכות שתואמות את הקו ההסברתי של משרד ראש הממשלה, כאשר בשני מקרים מדובר בתגובות בדף שיחה. מנגד, עד חמש עריכות מייצגות עמדות שאינן עולות בקנה אחד עם ממשל נתניהו; ארבע עריכות בכלל נוגעות לתדמית של ישראל ביתנו ונציגיה, והיא כנראה המקור להן; ועוד עריכה נייטרלית.

מבחינה זו לא עולה  מגמה מכוונת לשנות ערכים קריטיים בצורה גורפת כחלק ממאמץ הסברתי, אלא מגוון של עריכות המייצגות עמדות ודעות שונות – בדיוק כמו שאפשר לצפות מגוף שבו יש 60 אלף עובדים. מי מבנינו שאומר שלא ניצל את שעות העבודה גם לעיסוקים פרטיים במידה זו או אחרת, משקר. האפשרות שמתוך קבוצה של כמה רבבות איש היו כאלו שבחרו לערוך בוויקיפדיה על דעת עצמם היא סבירה ביותר, ובהתחשב בראיות הנתונות מתבקשת יותר מהמסקנה אליה מכוון הפוסט באקטיביסמוס.

אין הכרח שמסקנה זו שגויה, אבל אני סבור שהראיות הנוכחיות הן נסיבתיות ולא תומכות בה. נכון לעכשיו, כל שיש לנו הוא כמה ערכים שבוצעו בהם שינויים מכתובות IP ממשלתיות, כאשר שינויים אלו לא רק שלא מייצגים תמיד את עמדת מדינת ישראל/ממשל נתניהו, אלא לעתים אף סותרים אותה (היעלה על הדעת שעובד מערך ההסברה יסיר את המילה ישראל וישאיר את המילה פלסטין לבדה?).

האם ייתכן שאת כל הערכים שינו עובדי מדינה על דעת עצמם בלבד? אפשרי, אבל לא סביר. אין ספק שבמקרים מסוימים, במיוחד בערכים הקשורים לישראל ביתנו, ניתנה הוראה מגבוה לשנותם. אבל מכאן ועד לטעון כי מערך ההסברה של נתניהו מנהל מסע תעמולה מכוון לשכתוב ויקיפדיה הדרך עוד ארוכה. לא שטענה זו לא נכונה, אבל על מנת להוכיח אותה יש לבצע בדיקה מקיפה לזיהוי הערכים שנערכו, ולבצע כימות של טיב העריכות השונות. כך, תתקבל תמונת מצב שתאפשר לזהות מגמות וגם לשפוט את הנעשה בצורה טובה יותר. ייתכן שנראה נטייה מובהקת לשנות ערכים ספציפיים לטובת ממשלת ישראל; ייתכן, מנגד, שנראה מגוון עריכות, פוליטיות ולא פוליטיות, בערכים מסוגים שונים, שישקפו במקרה זה פעילות נורמטיבית של גוף ובו מספר עובדים רב.

ועד שלא תתבצע בדיקה כזו, אני בוחר לתת לממשל נתניהו ליהנות מהספק. מאוד כיף להשתלח ולרדת על ממשלת ישראל ומערך ההסברה העלוב שלה. הרבה פעמים זה גם מוצדק. הפעם, אני סבור, עדיף לשמור על מתינות ולבדוק את הסיפור לעומק לפני שיוצאים בהאשמות גורפות ולא מבוססות דיין.

7 thoughts on “כל אנשי ויקיפדיה, הסבר חלופי – תגובה לאקטיביסמוס”

 1. ניתוח מצוין (באמת), אבל הפוסט המקורי, למיטב הבנתי, לא מאשים ישירות את הממשלה או מישהו בה אלא מעלה את השאלה הכללית על מקור העריכות: אם עובדי ציבור משועממים, עוזרים פרלמנטרים או מאמץ הסברתי מכוון. אני מסכים לחלוטין עם הקביעה שאין שום דרך לדעת מה התשובה בהתבסס על הנתונים האלה, וכנראה שכל התשובות נכונות.

  1. צודק שהוא לא מאשים ישירות, אבל ההרגשה שלי הייתה שזה הכיוון שהוא מנסה למשוך אליו. בכל מקרה, בתגובות ובטוויטר רבים מתייחסים אל כך כאל עובדה מוגמרת, ולכן הפוסט שלי. אוסיף הבהרה.

 2. הגבתי במזנון בוויקיפדיה, ואגיב גם כאן:
  א. גם לי נראה שמדובר בעריכות אקראיות של עובדים. הדבר היחיד שרומז אחרת הוא מגוון השפות, אבל אני משער שגם לכך ניתן למצוא הסברים.
  ב. כל גוף שמנסה להשפיע על הכתוב בוויקיפדיה יעשה בחוכמה אם יוותר על עריכות אנונימיות ויתמקד בהכשרת מתנדבים שיערכו לטעמו, העסקת עובדים בתשלום שירשמו ויערכו משם המשתמש שלהם, או גיוס ויקיפדים קיימים ומימונם.
  האופציה הראשונה כבר בוצעה על ידי ארגון הבת של מועצת יש"ע ולשכת רה"מ "ישראל שלי".
  גם ביחס לאופציות השניה והשלישית כבר היו ראיות – במענה להתעניינותי בפרסום שחיפש "ויקיפד לפרוייקט ארוך טווח" נעניתי בלשון הבאה:‎ "אנחנו מחפשים עורך ותיק ומנוסה שיכול להתחייב לעבודה בפרוייקט למשך זמן של כשנה, עבור גורם ממשלתי (לא מסחרי). מדובר לא רק בניסיון בעריכת תוכן אלא גם בהיכרות פנימית עם קהילת ויקיפדיה ותהליכי יצירה ושינוי של ערכים- העברית והאנגלית"

 3. אאל"ט, לתהיל"ה מוקצה לפחות בלוק /24 שלם.

  יתכן ואכן מספר כתובות בודדות מתוכו משמשות 60,000 משתמשים, אך זו החלטה טכנית מאוד לא מקובלת (בלשון המעטה), כך שאני תוהה אם זה אכן המצב.

  1. היי שי, הצדק איתך ואכן ככל הנראה עובדי המדינה גולשים דרך מספר כתובות IP גדול יותר משמונה.

   עם זאת, לדברי מקור בממשל זמין (קרי – תהיל"ה), אין כתובות ספציפיות מוקצות למשרדים או גופים מסויימים, וכל עובד מדינה יכול להופיע תחת כל אחת מכתובות ה-IP שהוקצו.

   1. גם החלטה כזו נשמעת לאוזניי מאוד מוזרה וקשה (טכנית) ליישום.

    אני אמנם הדיוט בתחום, כך שיתכן שאכן זה אכן המצב, ורק לי נראה מימוש שכזה טיפשי.

    אבל אני מרשה לעצמי להציע שאם המקור שלך אינו מהנדס רשת של ממש, ועוסק בכך בתהיל"ה, יש לקחת את דבריו מומלחים היטב (אם לשאול ביטוי).

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.