חמאס הכנסה: איך הטרור הכלכלי של רשות המסים השתלט לי על כל הנכסים בגלל חוב פיקטיבי

צו העיקול שנשלח למעסיק

עדכון 27.11, 16:35: החוב אופס, העיקול בוטל. כל הפרטים וגם שאלה קשה אחת – כאן.

יום אחד קם אדם, מגלה שחמאס הכנסה (מכונה לפעמים גם "מס הכנסה") החליט שיש לו חוב שלא היה ולא נברא, ושעיקלו לו את כל הנכסים. הנה הסיפור המחריד שלי על הביורוקרטיה האכזרית וחסרת הפנים של הממשלה:

ביום חמישי (22.11), קצת לפני 10 בבוקר, בעודי נוסע לעבודה, מצלצל הטלפון. מהצד השני נמצאת פקידת הבנק. מבחינתי זה כבר מאורע יוצא דופן, כי חלפו לפחות עשר שנים מאז הפעם האחרונה שהייתי ביתרת חובה. "קיבלנו צו עיקול לחשבון שלך", היא מבשרת לי. "צו עיקול?" שאלתי בהפתעה – עד כמה שידעתי באותו רגע אין לי שום חוב לשום גוף או אדם. "כן", השיבה, "ממס הכנסה". הופתעתי פעם נוספת: אני שכיר במשרה מלאה, ואף שאני עובד גם כמתרגם עצמאי תמיד דאגתי לדווח על כל ההכנסות  הנוספות (המעטות מאוד, כמה מאות שקלים בשנה במקרה הטוב).

כשהגעתי למשרד ביקשתי מהבנק לפקסס את צו העיקול. פרטים רבים לא היו שם. "סכום עיקול: 3,046 שקלים". "סוג עיקול: כל הנכסים" (רק בבנק יש לי סכומים משמעותית גבוהים מכך. אבל היי, למה לא לעקל כבר את הכול). ו"מחלקה: מס שבח". מס שבח מקרקעין משולם במקרה של מכירת דירה על ידי המוכר עצמו. אני די בטוח שאם הייתי מוכר דירה בתקופה האחרונה (או בכלל) הייתי יודע מזה. החוב, כמו שחשדתי, כנראה לא היה ולא נברא. אמנם הייתה לי את האפשרות הנדירה לרכוש דירה לפני כשנה, אבל מס שבח לא אמור לחול עליי בתור הרוכש ובכל מקרה המוכרים דאגו לפטור.

ניסיונות לתפוס מישהו במס הכנסה העלו חרס – לכו תדעו עם מי צריך לדבר במערכת הענקית שלהם והלא ברורה שלהם, ובכל מקרה שום אדם שיכול להיות רלוונטי לא עונה לטלפון. גם פקס שנשלח ובו בקשה לפירוט והסברים לא הניב תגובה.

נו, חשבתי לתומי, לפחות הבנק סגר את סכום החוב בצד ומאפשר לי להשתמש בחשבון. אבל חמאס הכנסה רק התחיל במתקפת הטרור הכלכלי. היום (26.11) בדואר הגיעו עוד כמה בשורות איוב: צו עיקול על הרכב – טויוטה קורולה שנת 1995, לא שווה הרבה אבל יותר מהחוב המומצא – וצו עיקול למעסיק שלי, ידיעות אחרונות בע"מ, בו הוא מתבקש להעביר לחמאס הכנסה את סכום החוב. וזאת, אחרי שכבר עיקל חשבון בנק שמכיל את סכום החוב ואף מעבר לכך.

יותר מעשר שנים אני עובד במשרה מלאה, משלם מסים מלאים, לא נכנס לחובות, אפילו מצליח לחסוך סכומים נאים, ובמחי יד מחליט חמאס הכנסה לעקל את כל הנכסים שצברתי לאורך השנים, ביושר ובעשר אצבעות. ומעולם, עד רגע הטלת העיקול, לא קיבלתי התרעה על קיומו של חוב כלשהו, לא נתבקשתי לשלם חוב כלשהו, שום מכתב, טלפון או אימייל מלוחמי חמאס הכנסה שמתריע בפני שעומדים לעקל את כל נכסי – למרות שכשרצו ידעו טוב מאוד לאיפה לשלוח את צווי העיקול. מי יודע, אולי אפילו יחליטו שהחוב הזעום (והפיקטיבי), קצת יותר מ-3,000 שקל, מספיק כדי להוציא נגדי צו עיכוב יציאה מהארץ.

ועכשיו, אם אני רוצה להחזיר את נכסיי, אני צריך להתחיל לרדוף אחריהם, לחפש אותם בנרות, להבין למה בדיוק החליטו שאני חייב להם כסף, ולנסות ולשכנע אותם שהם טועים בגדול. רוב הסיכויים שהחוב יבוטל ואיתו העיקולים (וגם זה לא ודאי, כמובן), אבל דבר אחד לא אצליח להחזיר: השם הטוב שהיה לי במשך שנים בבנק, במקום העבודה ומי יודע איפה עוד. שם אני תמיד אהיה אחד מאלו שפעם שלחו עליהם צו עיקול. זה נזק שהטרור הכלכלי של חמאס הכנסה כבר עשה לי לכל החיים.

המשך יבוא. בינתיים, אודה לכם אם תסייעו ותסייעו בהפצת הפוסט הזה בצורה רחבה ככל האפשר: פייסבוק, טוויטר, תשלחו לאמא באימייל. הד תקשורתי רחב יכול לסייע לי משמעותית במאבק מול חמאס הכנסה.

עדכון 27.11: הרעש הקל שנוצר בטוויטר ובפייסבוק עורר את דוברות מס הכנסה, ובעקבות כך התקבל טלפון ממס הכנסה שטוען שמדובר בחוב בגין אי-תשלום מס רכישה. זוהי אינה אמת: מס הרכישה שולם במרץ שעבר, ואף התקבל אישור על שמי ועל שם בת זוגתי כי שולם. הנה הוא לפניכם (השחרתי את שם זוגתי ואת שם המשפחה שלי, השם הפרטי קטוע ויש רק את חציו הראשון):

אישור תשלום מס רכישה

27.11, 13:45: התקשר אלחנן גלצר, מנהל אזורי במס הכנסה ואדם אדיב ונחמד. אומר שייתכן שהזיכוי בתשלום מס הרכישה נרשם רק על שם זוגתי ולא על שמי, ומכאן החוב. הבטיח לבדוק ולחזור עם תשובה.

15:00: מס הכנסה עדכנו שהחוב אופס והעיקולים בוטלו. בהמשך יעלה פוסט נרחב ומסכם.

16:35: כמובטח – הפוסט המסכם.

12 thoughts on “חמאס הכנסה: איך הטרור הכלכלי של רשות המסים השתלט לי על כל הנכסים בגלל חוב פיקטיבי”

 1. היי עומר,

  הפצתי בפייסבוק וכנראה ליותר מדי אנשים שמתעסקים עם שיווק באינטרנט. הבעיה היא שלא צירפת תמונה או מטה דסקריפשן לפוסט, אז הוא לא נראה כל כך אטרקטיבי כשמשתפים אותו. ממליץ לך להשקיע בזה דקה או שתיים.

 2. מס הכנסה ולצורך העניין גם הוצל"א מתנהלים כראות עיניהם ולא עושים דבר כדי לייעל את השירות לאזרח.

  זו מדיניות שמתעללת באלפי אנשים שרובם כבר שילמו הרבה יותר ממה שהיו צריכים פשוט כי לא ידעו איך להילחם במפלצת.

 3. בימינו כל אזרח זקוק לרואה חשבון ועורך דין צמודים – ראה הוהרת!

 4. כל הכבוד על מלחמתך בנוהלים המעצבנים של מס הכנסה, ב חלט דבר לא נעים, במיןחד כאשר נהגת כשורה, אך לא ברור לי מה הקשר לממשלה……. הרי גם כשהיתה משלה אחרת בישראל, הם נהגו באותה הדרך, כלום לא השתנה, וכאן נצאת הבכיה, עכשיו תורו של מישהו אחר.

 5. לצערי, אתה לא היחיד ולא המקרה הקשה ביותר ,אני הייתי עובד בכיר ברשות המיסים שבין היתר חשפתי את פרשת רשות המיסים ב 2007 והכל התחיל בגלל שגוננתי על אזרח תמים חף מפשע כמוך ,לאחר שמושחתים בכירים ברשות המיסים ניסו לתפור לו תיק כדי לגזול ממנו מכרז שזכה בו ברשות הדאר על מנת להעביר את המכרז למקורבים שלהם .אז הפרס שלי היה שתפרו לי תיק הפכו אותי לעבריין וזרקו אותי אחרי 30 שנה מרשות המיסים ללא פנסיה . לצערי האזרחים לא מבינים את גודל הבעיה ולכן גם לא הקימו זעקה כאשר הפכתי אני להיות שק החבטות של מושחתי רשות המיסים .

 6. כך נוהגים,גם רשות השידור
  גם למי שאין טלויזיה
  או עולים חדשים שיש להם צלחת

  ראו איזה דברים הם מבצעים
  ————————
  1)הגבלה מלקבל/להחזיק רשיון נהיגה
  2)הגבלה מלקבל/לחדש דרכון
  3) הגבלה משימוש בכרטיס אשראי
  4) הגבלה לקוח מוגבל,בנק ישראל
  5) הגבלה מלייסד תאגיד או להיות בעל עניין בתאגיד
  6) עיקולים בבנק
  7) צווי מאסר
  8) תפיסת מטלטלין מהבית
  זוגות צעירים,חד הוריות,
  כל משפחה בישראל
  משלמים לחברות HOT, YES

  מדוע גם ,אגרת טלויזיה ?

  מי פטור מאגרה ?

  לאן הולכת :אגרת הטלויזיה?
  האם לסוליית העו"ד
  לאן מועברים כספי האגרה ?
  האם גם לרשתות אחרות
  (ערוץ 10,ערוץ 2 וכו')

 7. לאור כך שזו אחת התוצאות הראשונות בגוגל למי שמחפש "עיקול מס הכנסה",

  מי שקורה לו דבר דומה,
  יכול להתקשר למחלקת הגבייה של מס הכנסה:
  02-6545278
  והם יסבירו לו על מה העיקול.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.